SAYFA 2 / HAK' KA YÜRÜYÜŞÜ

Evrensel - Evrensel - 19 Mayıs 2002 - Evrensel - Evrensel

Vatanına türküleriyle uğurlandı

Almanya’nın Köln kenti yakınlarındakı Porz am Rhein Hastanesi’nde önceki gün hayata gözlerini yuman büyük halk ozanı Aşık Mahsuni Şerif, dün Köln’de düzenlenen bir törenle Ankara’ya uğurlandı.

Porz’da bulunan Finkelberg Okulu’nun yanındaki yeşil alanda saat 9.30’da başlayan törene Mahsuni’nin 4 binden fazla seveni katıldı. Mahsuni Şerif'in şarkılarının çalındığı törende, eşi ve çocuklarının fenalık geçirdiği görüldü.

Törende kısa bir konuşma yapan Mahsuni Şerif’in oğlu Ali Mahsuni, sevenlerinin Mahsuni Şerif’i yanlız bırakmadığı için teşekkür ederek, “Bundan sonra da bizi yanlız bırakmayın. Biz onun öldüğüne inanmıyoruz. Babam Mahsuni burda, orda, her yerde yaşıyor. Bana hep, ağaç olacağım, çiçek olacağım, su olacağım, toprak olacağım diyordu. Sigara dumanlarında yaşıyor. O evrensel gerçeğe inanıyordu ve bunun için mücadele etti. Bundan sonra da, sizin huzurunuzda söz veriyorum, ben onun savaşını sürdüreceğim. Haksızlığın karşısında darağacı bile olsa Pir Sultan olmaya hazırdı babam. O hep umudun türkülerini söyledi ve ben onun türkülerini söylemeye devam edeceğim. Sizin desteğinize ihtiyacımız var” dedi.

Törene katılan sanatçı Ferhat Tunç da yaptığı kısa konuşmada, Mahsuni Şerif’in de ne yazık ki, Ahmet Kaya gibi gurbette hayata gözlerini yumduğunu söyledi. Tunç, daha sonra törene katılanlarla birlikte Mahsuni Şerife ait olan “İşte gidiyorum çesm-i siyahim” parçasını söyledi.

Türkiye’den gelerek törene katılan Selda Bağcan da, “Yuh! Yuh!” parcasını seslendirdi.

Pir Ahmet Kömürcü’nün okuduğu dualar ve çekilen semahtan sonra, çesitli Alevi örğütleri arasında Mahsuni Şerif’in ölümünden sonra yaşanan tartışma törene yansıdı. Bazı kesimlerin, Mahsuni Şerif’in cenazesini kendilerine mal etmeye çalışması üzerine, Mahsuni Şerif’in eşi Fadime Şerif yaptığı kısa konuşmada, “O hiç bir örğütün ve kuruluşun malı değil, o halkın malıdır. Halk için hep söyledi. Bunun için de cenazenin bazı kesimler tarafindan gösteriş mahiyetiyle kullanılmasına izin vermeyeceğim. Mahsuni Şerif ’te son vasiyeti olarak bizden bunu istedi” dedi.

Bu konusmadan sonra, kısa bir süre için açılan katafalkta, sevenleri ve dostları son bir kez büyük halk ozanı Mahsuni Şerif’in yüzüne baktılar. Mahsuni Şerif’in cenazesi THY’ye ait bir uçakla saat 12.00’de Ankara’ya gönderildi.

Yücel Özdemir - 19 Mayıs 2002 - Evrensel Gazetesi

 

 

- N t v - N t v - N t v - N t v - N t v - N t v - N t v - N t v -

Aşık Mahzuni için Kültür Bakanlığı’nda tören


Aşık Mahzuni, 1997 tarihinde Hacı Bektaş Veli'yi anma törenlerinde...

Almanya’da iki gün önce yaşamını yitiren ve bugün Hacı Bektaş’ta toprağa verilecek olan Aşık Mahzuni Şerif için Kültür Bakanlığı’nda tören düzenlendi.

Kültür Bakanı İstemihan Talay, Aşık Mahzuni Şerif’in, Anadolu’nun sesini, gönlünün güzelliklerini, barış duygularını evrensele taşıdığını, dünyaya tanıttığını söyledi.

Törene Aşık Mahzuni Şerif’in ailesi ve yakınlarının yanı sıra Kültür Bakanı İstemihan Talay, TBMM Başkanvekilleri Ali İliksoy ve Kamer Genç, eski Maliye Bakanı Zekeriya Temizel, Çankaya Belediye Başkanı Haydar Yılmaz ile sanatçının çok sayıda seveni katıldı. Tören için, Aşık Mahzuni Şerif’in cenazesi sabah saatlerinde Kültür Bakanlığı’na getirildi.

Aşık Mahzuni Şerif’in eşi Fatma Şerif, törende yaptığı konusmada, Mahzuni Serif’in her zaman barışı savundugunu ifade etti. Eşine sahip çıkılmadığını söyleyen Fatma Şerif, “O, layık olduğu değeri bulamadı. Ama şimdi, insanlar vicdanlarını rahatlatmak için görev yapıyorlar” diye konuştu.

Oğlu Ali Şerif de, babasının sadece Alevilerin değil, tüm evrenin “Mahzunisi” olduğunu ifade ederek, “Buraya gelen herkes ondan bir nefes taşıyor. Onun felsefesi, kanunların kişilerin üzerinde bir dünyaya sahipti” diye konuştu.

Diğer oğlu Emrah Şerif ise, “Onun için Doğu-Batı, müslim, gayri-müslim birdi” sözleriyle duygularını dile getirdi.

“BARIŞ DUYGULARINI EVRENSELE TAŞIDI...”

Törende konuşan Kültür Bakanı İstemihan Talay, Aşık Mahzuni Şerif’in ölümsüzlüğe yolcu edildiğini söyledi. Mahzuni Şerif’in, Anadolu’nun sesini, gönlünün güzelliklerini, barış duygularını evrensele taşıdığını ve tüm dünyaya tanıttığını ifade eden Talay, “Üzerimize düşen görevin, Mahzuni Şerif’in eserlerini sonsuza dek yaşatmak olduğunu düşünüyorum” diye konuştu. Bakan Talay, Mahzuni Şerif’in sevenlerine başsağlığı diledi. Konuşmaların ardından, Mahzuni Şerif’in cenazesi, defnedileceği Nevşehir’in Hacı Bektaş ilçesine götürülmek üzere minibüsle yola çıkarıldı. Tören için Kültür Bakanlığı’nın bahçesinde toplanan vatandaşların bir kısmının gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

AA 19 Mayıs - N t v

 

 

star - star - star - star - star - star - star - star - star - star

Türküleriyle uğurlandı

Aşık Mahzuni Şerif için dün Köln'de binlerce kişinin türkülerini seslendirdiği muhteşem bir tören yapıldı... Köln'ün Stresseman semtindeki dev bir yeşil alanda dün düzenlenen törende 4 bin kişi, Aşık Mahzuni'yi uğurlayıp helalleşti. Ozanın çiçek ve çelenklerle sarılı tabutu başında metanetini korumaya çalısan Fatma ile oğlu Ali gözyaşlarını yüreklerine akıttı. Avrupa'nın dört bir yanından gelen çoluk çocuk binlerce kişi, törende ozanın eserlerini seslendirdiler.

HELALLEŞTİLER

Törene Köln Başkonsolosu Sercan Sönmezay, Avusturyalı eşi Eva ile katıldı. Törenin sonunda, tabut alkışlar arasında cenaze arabasına yüklendi. Cenaze daha sonra konvoy eşliğinde Türkiye'ye ugurlandı. Ankara'daki ilk tören bugün Kültür Bakanlığı önünde düzenlenecek. Mahzuni'nin naaşı daha sonra Nevşehir Hacıbektaş'ta toprağa verilecek.

Beran Akıncılar - 18 Mayıs 2002 - star gazetesi

 

Akşam - Akşam - Akşam - Akşam - Akşam - Akşam - Akşam

Mahzuni Çilehane'ye gömülecek

Tedavi gördüğü Almanya Köln-Porz Hastanesi'nde hayata gözlerini yuman Aşık Mahzuni Şerif, bugün Nevşehir'in Hacıbektaş İlçesi'nde toprağa verilecek.

Hacıbektaş Belediye Başkanı Mustafa Özcivan, Şerif'in vasiyeti gereği buraya gömüleceğini bildirdi. Mahzuni Şerif'in defnedileceği mezarın tamamlandığını ve geçici mezar taşının da hazırlandığını belirten Başkan Özcivan, su bilgileri verdi. 'Aşık Mahzuni Şerif, Hacı Bektaş Veli Külliyesi'nin yakınındaki Çilehane adı verilen bölgede hazırlanan mezara gömülecek. Mahzuni Şerif için geçici olarak mezar taşı da hazırladık. Ozanımızın mezarının üzerine daha sonra anıt mezar yaptırılacak.'

Bu arada halk ozanı Aşık Mahzuni Şerif için dün Köln'ün Porz semtindeki 'Jugendwerkstatt' adlı okulun bahçesinde bir tören düzenlendi. Törene Mahzuni Şerif'in eşi Fatma ile oğulları Ali ve Emrah'ın yanı sıra Köln Başkonsolosu Mehmet Sertaç Sönmezay, ayrıca sanatçılar Selda Bağcan, Ferhat Tunç, Sümer Ezgü ve Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden gelen yaklaşık 1500 Türk vatandaşı katıldı. Mahzuni Şerif'in cenazesi, daha sonra Türkiye'ye gönderilmek üzere Köln/Bonn havaalanına götürüldü.

Akşam Gazetesi - 19 Mayıs 2002

 


Evrensel - Evrensel - 20 Mayıs 2002 - Evrensel - Evrensel


Mahsuni'yi onbinler uğurladı


Aşık Mahsuni'nin cenaze törenine katılanlar alana sığmadı.

Büyük halk ozanı Aşık Mahsuni Şerif, vasiyeti doğrultusunda Nevsehir'in Hacıbektaş ilçesinde toprağa verildi. Türküleriyle uğurlandığı son yolculuğunda, Türkiye'nin dört bir yanından Hacıbektaş'a gelen sevenleri Mahsuni'yi yalnız bırakmadı. Mahsuni on binlerce kişinin katıldığı Hacıbektaş Belediyesi önünde düzenlenen törenin ardından Çilehane'de bulunan Ozanlar Anıtı'nda kendisine ayrılan mezara defnedildi.

Maraş'tan, İstanbul'a, Ankara'dan, Erzincan'a kadar Türkiye'nin çesitli illerinden Mahsuni dostları büyük halk ozanına son görevlerini yerine getirmek için dün erken saatlerden itibaren Hacibektaş'ta buluştular. Mahsuni'nin Ankara'dan yola çıkan cenazesini onun türküleriyle bekleyen sevenleri, "Halk ozanı öldü mü sandınız" yazılı dövizlerle ozanın yaşatılacağına tanıklık ettiler. Katılanların gözyaşlarını tutamadığı tören alanı ozanın fotoğraflarıyla süslendi. Mahsuni dostları tören için ayrılmış alana sığmadılar.

Hacıbektaş Belediyesi önünde gerçeklestirilen törene Mahsuni'nin ailesinin yanı sıra İlyas Salman, TBMM Baskanı Ömer İzgi ve DYP milletvekili Kamer Genç, CHP Genel Baskanı Deniz Baykal, Belkis Akkale, Sadık Gürbüz ve çok sayıda sanatçı dostları katıldı. Türkiye'nin dört bir yanından Hacıbektaş'a gelen aşıklar ve ozanlar üstatları Mahsuni için yazdıkları dizeleri toplulukla paylaştılar.

Aşıklar, Mahsuni'nin hayatı boyunca, zorbalıklara karşı geldiğini, emperyalizme ve faşizme karşı verilen mücadelenin dili olduğunu ifade ettiler. İlyas Salman, "Herşeye tahammül edebilirim ancak halkın kültürüne terbiyesizlik edenlere asla" diyerek başladığı konuşmasında Aşık Mahsuni'nin anısına Ahmet Arif'ten bir şiir okudu.


'' Halk ozanı öldü mü sandınız? ''
döviziyle Mahsuni'nin yaşatılacağına söz veren binler...

Türkülerde yaşayacak

Ankara'dan hareket eden cenaze aracı öğleden sonra Hacıbektaş'a ulaşırken, Mahsuni'nin naaşı tören alanına eller üzerinde taşındı. Alkışların hiç kesilmediği ve "Aşıklar ölmez türküler susmaz" sloganlarının alanı inlettiği taşıma sırasında, halkın Mahsuni'ye dokunmak istemesi yüzünden kısa süreli bir izdiham yaşandı.

Törende söz alan Hacıbektaş Belediye Başkanı Mustafa Özcivan, "Çağımızın Pir Sultan'ı, Karacaoğlan'ı, Seyh Bedrettin'i ve türkülerin piri olan Aşık Mahsuni'yi sonsuzluğa uğurlamaya dost geldiniz" diyerek, Aşık Mahsuni'nin vasiyeti üzerine onu hünkarları Hacı Bektaş Veli ile buluşturacaklarını dile getirdi. Özcivan, Mahsuni'nin bütün ömrünü halkına adayan, düşüncesinden hiç taviz vermeyen bir halk ozanı olduğunu ifade etti. Mahsuni'nin halkın sıkıntılarını sazıyla sözüyle dile getirdiğini belirten Özcivan, "Aşık Mahsuni'yi türkülerle uğurluyoruz, türkülerle yaşatacağız, buraya gelen binler bunun ifadesidir" diyerek, halkın onu unutmayacağını söyledi.

Alevi Dedesi Hüseyingazi Metin ise halk ozanlarının uğurlama gelenegine uygun olarak Mahsuni için "helalleşme" töreni gerçekleştirdi. Dede, şiir okuyarak, halktan Mahsuni için hakkını helal etmesini istedi. Konuşmaların ardından Mahsuni'nin cenazesi eller üstünde Çilehane'ye taşındı ve Ozanlar Anıtı'nda ayrılan mezarına gömüldü.

Şebnem Turhan / Eren Can - Evrensel Gazetesi

 

* Burda adı geçen tüm gazetelere ve özellikle Evrensel gazetesi çalışanlarına bu acı olayı takiplerinden dolayı teşekkürler!

 

sayfa 2

 


geri
hayatı
ileri

 


yukari

© [ tasarım: yüksel gürel / tasarim@mahzuniserif.com ]

Free JavaScripts provided
by The JavaScript Source